100 LET REPUBLIKY – PROJEKTOVÝ DEN

Po úspěšném kulturním představení pro veřejnost uspořádali vyučující v pátek před prázdninami projektový den pro všechny žáky školy. Na děti z 2. stupně čekalo 7 stanovišť v okolí školy. Prověřovali jsme nejen vědomosti, ale i fyzičku. Trať si prošli nejprve páťáci a šesťáci, po nich následovali starší žáci, všichni rozděleni do čtyř- nebo pětičlenných družstev.  Prvním úkolem byl život v první republice, děti určovaly, který účes, vůz, sport atd. by v době založení ČSR marně hledaly. Druhým (a podle dětí nejtěžším) úkolem bylo vybrat správné suroviny do svíčkové. Poté na ně „čekalo“ pět osobností. Přiřadit k sobě portrét, jméno a obor působnosti taky dalo všem zabrat. Ze třetího a čtvrtého stanoviště by měl radost Tyrš – střelba ze vzduchovky a stezka zdatnosti na čas udělaly radost hlavně sportovcům. Předposlední stanoviště bylo věnováno exkurzi v Lánech – tady byli lehce znevýhodněni páťáci, ale i oni si s otázkami i orientací v mapě s mírnou pomocí dobře poradili. Posledním stanovištěm bylo porozumění slovenštině. I přes nepřízeň počasí se akce velmi povedla jak z pohledu dětí, tak nás vyučujících. Všichni soutěžili se zaujetím, nezaznamenali jsme žádné otrávené pohledy. Vyučující zase měli radost z dětských výkonů a znalostí. Zkrátka „Škola hrou“ se v praxi opět osvědčila.

Mgr. Lenka Šikýřová