PODZIMNÍ EXKURZE II. STUPNĚ

V letošním roce se objevil zcela nový formát více než dvacetileté tradice podzimních exkurzí II. stupně. Třídy nejely spolu za jedním tématem, ale každá třída od šestky po devítku, měla jiný programový den.

ŠESTKA

Proč bychom se báli na Prachovské skály, dudlaj, dudlaj ….

My šesťáci jsme se určitě nebáli. A tak jsme do skal vyrazili. Z Křížkovského vyhlídky jsme v mlze pozorovali dvě starobylé věže, Pannu a Babu, zříceniny hradu Trosky. Krásný výhled nám poskytla i vyhlídka Míru, z které byla dominanta Českého ráje, tedy Trosky, vidět též. Další naše zastavení bylo na vyhlídce Českého Ráje, odkud se nám naskytl další úchvatný pohled na pískovcové skály a na nádhernou krajinu. Naše pohledy padaly ale i hluboko dolů do rokle. Ne, nebojte, padaly jen naše pohledy, my ne. Nemohli jsme si přece nechat ujít cestu Myší dírou.  🙂 Celkem adrenalin. A pak už jsme spěchali honem k autobusu. Ten nás vzal do Jičína. Rumcajse jsme sice nepotkali, ale zato nás přivítalo muzeum v budově zámku, kde jsme zažili interaktivní prohlídku a našli tajemnou komnatu.

Prostě jsme si den užili, byla to naše první celodenní společná akce a těšíme se na další.

A pak už nám zbýval jen návrat domů. Ukrutně pršelo … No vidíte – vzpomínka na Karla Gotta se nám vešla i sem.

A OSMIČKA

Dne 8. listopadu se konala podzimní exkurze, a tak se žáci 8. třídy společně s 6. třídou vydali na Prachovské skály. 8. třída se vydala na velký okruh, kde mohli spatřit mnoho vyhlídek. 6. třída se naopak vrhla na menší okruh a po cestě spatřila jiné vyhlídky. Po zdolání skal jsme se přesunuli do Jičína, kde jsme si poté prošli náměstí a navštívili muzeum. Počasí nám sice moc nepřálo, ale nálada po celý výlet byla skvělá.

Pár fotografií je k nahlédnutí zde: http://zsamsmarkvartice.cz/prachovske-skaly/

SEDMIČKA

Vlakem se jelo do Prahy. Pro některé to byla premiéra. Opravdu. I mezi našimi dvanáctiletými spolužáky se našli takoví, kteří v Praze vůbec nikdy nebyli. No nic. Po příjezdu jsme se přesunuli z Hlavního nádraží k Národnímu muzeu. Tady pro nás byla připravena více než hodinová přednáška o genetice, nazvaná „Doba genová“ . Mladý lektor (jmenoval se asi Radek, nebo tak nějak), vysvětloval vše, co se týká genů, kyseliny deoxirybonukleové, složení buňky, chromozomů a tak podobně. Spoustu věcí jsme věděli, což pozitivně kvitovala paní učitelka Hajná, tedy naše učitelka přírodopisu. Ve druhé části jsme se seznámili s přístroji a postupy, které sledují výzkum DNA a její určování. Také jsme shlédli multimediální projekce. Na přítomných vycpaninách jsme si ukázali, jak spolu geneticky souvisí příbuznost například slona a podivného afrického hraboše nebo krtka nebo co to bylo. V průběhu přednášky jsme doplňovali úkoly ve velkém pracovním sešitě. Vyčerpávající přednáška nás obohatila duševně. Zato jsme začali strádat tělesně, protože nás dostihl hlad a tak nezbylo, nežli podlézt magistrálu a vpadnout do bývalého Domu potravin, kde je dnes Mekáč. Tady jsme provětrali peněženky. Pak se šlo Václavákem dolů. Na Zlatém kříži byly kiosky s klobásami (pro staromilce) a s trdelníky (pro nás ostatní). Poslední foto proběhlo pod ocasem. Pak byl zase vlak a přestože pršelo, vůbec nikomu to nevadilo. Příště chceme zase někam jet. Tak snad to třídní zařídí. Zatím se moc netvářil.

Fotografie z projektového dne jsou ve fotogalerii na této adrese: http://zsamsmarkvartice.cz/exkurze-ii-stupne/

DEVÍTKA

V Bad Schandau jsme vystřídali tři dopravní prostředky – vlak, přívoz a výtah. Dvě hodiny jsme strávili prohlídkou Domu saského Švýcarska, vyzkoušeli jsme všechny interaktivní prvky.  Po prohlídce města jsme využili i němčinu v praxi při objednávání kebabu, kávy a zákusků v místní kavárně. I přes nepřízeň počasí jsme si exkurzi užili a máme další společné zážitky.

Fotografie z akce jsou zde: http://zsamsmarkvartice.cz/devitka-v-nemecku/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


sedm + = 14