100 LET – VÝROČÍ REPUBLIKY

V sobotu 20. října proběhla v naší obci oslava 100 let od vzniku ČSR. V 16 hodin nastoupil pěvecký sbor složený z žáčků 1. až 5. třídy a učitelek 1. stupně, které přišly v nádherném dobovém oblečení ve stylu 1. republiky.  Pod taktovkou a za hudebního doprovodu pana ředitele zazněla píseň Ach synku, synku. Celou akci řídila a moderovala Mgr. Jana Prokešová. Po projevu starosty přednesl pár slov ředitel školy. Následovala sborem zpívaná píseň Ta naše písnička česká. Po ní přečetli jménem žáků školy vybraná přání republice Františka Levá a Jiří Urban.

Poté došlo na výsadbu památné lípy. K přihození zeminy k lípě byli vyzváni zástupci obecních složek – myslivci, hasiči, sportovci, starosta obce a také ředitel školy se zástupkyní. Hlínu mohl přihodit k lípě ale i kdokoli z přihlížejících. Pak Mgr. Prokešová požádala pana faráře Františka Hilmara, aby požehnal pamětní desce, umístěné na kameni vedle lípy. Ten tak učinil a pronesl také krátký projev. Nakonec sbor zazpíval hymnu.

Následoval jarmark před obecním domem. Sladkosti domácí výroby, rukodělné výrobky školních dětí i zabíjačkové dobroty rychle zmizely a všichni už netrpělivě očekávali otevření sálu a kulturní představení školních dětí.  Kousek před šestou se konečně dočkali.  To, co následovalo, stálo opravdu zato. Už nádherně vyzdobený sál vyvolal údiv a slova chvály.  Filmové melodie první republiky, které děti ztvárnily i formou divadelního představení, perfektní kostýmy, líčení, to vše zasloužilo dlouhotrvající potlesk, který opravdu přišel po každém čísle. Na pódiu se v podání dětí vystřídali Inka Zemánková, Oldřich Nový s Natašou Golovou, trampové s písní Niagara, svou chvilku slávy si užili hoši ze Sokola se svým cvičením. Perfektní číslo „vystřihli“ Voskovec s Werichem, slečny zatančily charleston a třešničkou na dortu byly písně kapely Šlapeto. Závěrečnou píseň všech účinkujících za svitu svíček a krásného efektu s českou vlajkou si notovali i diváci, ovšem kdyby představení trvalo ještě hodinu, nikoho by to nemrzelo.  Pokud jste se akce nemohli zúčastnit, máte možnost si prohlédnout fotografie na stránkách školy nebo obce, popř. bude k mání obrazový záznam na DVD. Jinak se na vás těšíme při nejbližší společné akci, kterou bude Vánoční jarmark.

Mgr. Lenka Šikýřová

fotogalerie dokumentující akci se nachází zde http://zsamsmarkvartice.cz/vyroci-republiky/