HLAVNÍ LÍČENÍ

V úterý 17. dubna navštívili deváťáci Okresní soud v Děčíně. Byli jsme pozváni na hlavní líčení, které vedla JUDr. Vladimíra Kodatová. Už samotný příchod do budovy nás trochu zaskočil – kontrola justiční stráže byla opravdu důkladná, připadali jsme si trochu jako na letišti. Deváťáci byli překvapeni, že i kružítko v penále je posuzováno jako zbraň, paní učitelka zase musela z kabelky vyndat deštník. Naštěstí jsme „prošli“ všichni. Nejprve jsme se účastnili vynesení rozsudku nad mužem, který nenastoupil k výkonu trestu. Paní soudkyně nám po líčení vysvětlila, jak se tresty sčítají, proč muže přivedla eskorta a byl v poutech. Trochu nás zaskočilo, proč vypráví o „mařence“, než jsme pochopili, že je to soudcovský slang – výraz pro „maření výkonu úředního rozhodnutí“.

Protože případ byl rychlý a prostředí deváťáky evidentně zaujalo, zůstali jsme i na další případ, který byl pro nás podstatně „napínavější“. Člověk souzený za dealerství drog byl hodně rozčilený z naší přítomnosti, chtěl vyklidit soudní síň, k čemuž ale paní soudkyně neshledala důvod. Byli jsme přítomni výpovědi svědka – narkomana, který se přiznal, že je pod vlivem drog i u soudu. Později nám JUDr. Kodatová vysvětlila, že policie i soud jej mohou vyslechnout i pod vlivem omamných látek. Jsou totiž rádi, že vůbec k soudu dorazí. Poté jsme si vyslechli emotivní řeč obžalovaného, který žádal o zrušení vazby. Poznali jsme práci státního žalobce i obhájce. Přestože toto líčení trvalo téměř hodinu, všichni žáci zůstali a vyslechli si po přestávce rozhodnutí soudkyně o trvání vazby i důvody, které ji k tomu vedly.

Děkuji tímto JUDr. Kodatové za nabídku účasti na hlavním líčení i ochotu zodpovídat laické dotazy žáků. Všechny žáky 9. ročníku chválím za disciplinovanost a slušné chování během hlavního líčení i mimo něj.

Mgr. L. Šikýřová, školní metodik prevence