DEVÍTKA V PRAZE

Přes všechny covidové nástrahy, se pár statečných a odhodlaných jedinců (půlka třídy), odvážilo navštívit naši stověžatou matičku. Základem návštěvy bylo poznání míst, které mají vztah k dějinám našeho státu v posledním století (ale nejen to). Ranní rychlík nás vyplivl na Wilsonově (dnes Hlavním) nádraží (vlakovém). Bylo krátce před výročím tragické oběti Jana Palacha. Na místě, kde provedl svůj pro nás hrůzný protest, jsme si připomněli jeho památku. Také jsme viděli místo, kde stejnou smrtí zahynul Jan Zajíc. Na Vinohradské třídě jsme si u budovy Českého rozhlasu připomněli události z května 1945 a srpna 1968. Návštěva Národního muzea se nesla v duchu výstavy Novodobé dějiny ČR – 20. století. Takže jsme viděli všechno, co se uplynulých 100 let týkalo. První světovou válku, první republiku, krizi, henlainovce, mnichovský diktát, okupaci, komunistickou vládu, revoluci v roce 1989 a devadesátá léta. Bylo toho dost a bylo to dost a dost zajímavé. Nejlepší bylo, že pan učitel a paní učitelka jsou tak staří, že skoro polovinu věcí, které byly ve vitrínách či na obrazovkách, si pamatují. Takže nám o mnoha věcech mohli podat detailní (samozřejmě nezkreslené) informace. Podívali jsme se i do historické muzejní budovy, viděli oddělení mineralogie, ale u chlupatého slona nám došly síly. Po krátkém odpočinku jsme ovšem neváhali vyšplhat (výtahem) až do kupole a tady jsme se kochali nádherným výhledem na centrum metropole. Václavským náměstím jsme se dostali na Příkopy. Konečně jsme viděli Obecní dům (z venčí) a kasárna Jiřího z Poděbrad. Ta jsme viděli i zevnitř, protože hlupáci z nich před časem nechali jen jednu zeď a dovnitř nacpali megastore Palladium. Aspoň jsme se tady ohřáli. V Celetné jsme narazili na kubismus, na Staromáku na všechny epochy za 1.000 let našich dějin, také na orloj, na Havelském trhu na hotdogy a v Jungmannce na rondokubismus. Kus současného umění jsme pozorovali třeba v pasáži Lucerna a s Prahou jsme se rozloučili ve Fantově kavárně, opět na wilsoňáku. Na jaře sem jedeme znovu. Ještě jsme toho totiž spoustu neviděli. Jo, a kdo nebyl prohloupil. Fotky z Prahy máme ve fotogalerii, tedy http://zsamsmarkvartice.cz/ix-praha/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


4 × = dvanáct