Proč jsem pozval televizi NOVU

Vážení a milí rodiče a občané Markvartic!

Dovolte mi krátké shrnutí předvánočních aktivit školy, spojených s výzdobou školy a okolí, s výrobou dárků, spojenou s prodejem vytvořených předmětů samotnými dětmi ve vyzdobených stáncích a v neposlední řadě s vystoupením našich žáků a dalších těles v kostele Sv. Martina u nás v Markvarticích, které jsme nazvali „Vánoční zpěvy“. Vaši účast hodnotíme jako skvělou a věříme, že i vám udělali žáci radost v tento romanticky vyhlížející podvečer. Alespoň na chvíli se nám podařilo zastavit čas a předvánoční shon. To byl jeden z důvodů, ale ne hlavní v tento podvečer. Při sledování postupných oprav kostela a přeměny tohoto sakrálního stánku  z ruin do dnešní podoby, toužil jsem velmi po možnosti uspořádat zde vystoupení a těšil jsem se na možnost malého koncertu školních muzikantů v něm. Ani to však nebyl ten úplně hlavní důvod. Za stěžejní považuji možnost veřejného poděkování člověku, který se o záchranu markvartického kostela zasloužil, tedy správci farnosti panu magistru Marceli Hrubému. Právě s ním a starostou obce panem Hodboděm jsme před patnácti lety stanuli před kamerou televize NOVA a snažili se nasměrovat žádost o dotace, tehdy ještě okresnímu úřadu v Děčíně, se zdůvodněním velkého rizika a nebezpečí pro žáky školy, z důvodů uvolňování chátrajícího zdiva. Z první dotace se podařilo zakonzervovat zdivo a zbytek dění jste mohli slyšet v předvánoční reportáži Radiožurnálu a vidět v povánoční reportáži v hlavních zprávách zmíněné televize NOVA. Nad naší „ Malou školou s velkým srdcem“ opět honosně vystupuje z korun stromů budova kostelíka, který neodmyslitelně patří ke každé obci. A v té naší se opět vyjímá ze všech příjezdových stran. Je to pro mne nejen místo k společnému rozjímání lidí nad životem fyzickým a duchovním, ale také a možná především odkazem našich předků – odkazem jejich konání a řemeslné práce. Dnes, po opravách,  nás pohledem hladí krásné vitráže, podlaha z leštěného mramoru a dřevěné schodiště nebo dveře vyrobené místním truhlářem panem Mitruškou a jeho kolegou. Jeho synové mohou jednou v budoucnu hrdě říct: „To dělal můj táta!“. V tomto vidím onen důležitý význam. Náš národ je v zásadě ateistický, ale jak uvádí historik Vondruška: „Všichni Evropané mají křesťanské kořeny“. Všichni tedy minimálně ctí desatero, které se stalo morálním kodexem a základem právního povědomí našich národů. Pracujme a žijme v tomto odkazu našich předků a především v povinnosti zachovat dalším generacím to, co pro nás vybojovali, vypracovali v těžkých dobách a udrželi – mateřský jazyk, hranice státu, tradice a zvyky, tedy kulturu obecně. Jsou to naše hodnoty a nespadly nám do klína náhodou.

S přáním klidně a ve zdraví prožitého nového roku vám všem přeje za kolektiv markvartické školy její ředitel, Miroslav Kroupa.

Zprávy TV NOVA z 6.1.2016 – stopáž 38:12

http://tn.nova.cz/clanek/televizni-noviny/televizni-noviny-6-1.html

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


8 − tři =