Přírodní laboratoř 2014

Projekt Pravěk byl připraven pro žáky 5., 7. a 8. třídy. Příprava proběhla již ve škole zhlédnutím filmů Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece. Spojením tří ročníků vzniklo 6 pravěkých rodů – Bobři, Psi, Medvědi, Ovce, Mamuti a Havrani.

Každý rod si vymyslel a zahrál ostatním rodům příběh Proč je … naším posvátným zvířetem. Potom si našel posvátný strom a náležitě ho vyzdobil, vyrobil obětní misky a zbraně. Z písku jsme pak tvořili sochy posvátných zvířat (některé výtvory, např. mamut, skutečně připomínaly tvorbu zaostalých pravěkých lovců). Velmi jsme se pobavili nad oslavnými rodovými tanci, bojovými pokřiky a originálními oděvy lovců.

Dalším úkolem bylo na přírodním stavu z kůlů utkat rohože. Ačkoliv to byla velká dřina, výsledné práce stály za to. Proběhlo také sportovní klání ve skoku do dálky (sčítaly se výsledky každého rodu), v hodu rodovým oštěpem (každý lovec házel ručně vyrobeným rodovým oštěpem) a turnaj v přehazované ( síť i míč jsme si vypůjčili z budoucnosti). Aby byla iluze pravěku úplná, pekli jsme maso v pravěké peci, kterou lovci vyhrabali do země a vyrovnali do ní rozpálené kameny. Pec se pak po vložení masa zahrabala hlínou. Maso bylo trošku vysušené, ale jinak výborné. Vzhledem k nepříznivému počasí jsme nepekli pravěké chlebové placky a tak jsme je museli nahradit čerstvým chlebem. Pravěký lid nám málem ruce utrhal.

Na památku si pak lovci barvili trička a tiskli na ně rodové znaky. Došlo také na opékání buřtů, plavbu parníkem Hynkem i pěší turistiku. Naši pralidé si zaslouží pochvalu za to, jak statečně a s humorem si vedli, ikdyž některým dělalo potíže si jen tak hrát… (foto viz fotogalerie)

Za praučitele Šárka Doležalová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


1 + = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>