Přírodní laboratoř 2014

Projekt Pravěk byl připraven pro žáky 5., 7. a 8. třídy. Příprava proběhla již ve škole zhlédnutím filmů Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece. Spojením tří ročníků vzniklo 6 pravěkých rodů – Bobři, Psi, Medvědi, Ovce, Mamuti a Havrani.

Každý rod si vymyslel a zahrál ostatním rodům příběh Proč je … naším posvátným zvířetem. Potom si našel posvátný strom a náležitě ho vyzdobil, vyrobil obětní misky a zbraně. Z písku jsme pak tvořili sochy posvátných zvířat (některé výtvory, např. mamut, skutečně připomínaly tvorbu zaostalých pravěkých lovců). Velmi jsme se pobavili nad oslavnými rodovými tanci, bojovými pokřiky a originálními oděvy lovců.

Dalším úkolem bylo na přírodním stavu z kůlů utkat rohože. Ačkoliv to byla velká dřina, výsledné práce stály za to. Proběhlo také sportovní klání ve skoku do dálky (sčítaly se výsledky každého rodu), v hodu rodovým oštěpem (každý lovec házel ručně vyrobeným rodovým oštěpem) a turnaj v přehazované ( síť i míč jsme si vypůjčili z budoucnosti). Aby byla iluze pravěku úplná, pekli jsme maso v pravěké peci, kterou lovci vyhrabali do země a vyrovnali do ní rozpálené kameny. Pec se pak po vložení masa zahrabala hlínou. Maso bylo trošku vysušené, ale jinak výborné. Vzhledem k nepříznivému počasí jsme nepekli pravěké chlebové placky a tak jsme je museli nahradit čerstvým chlebem. Pravěký lid nám málem ruce utrhal.

Na památku si pak lovci barvili trička a tiskli na ně rodové znaky. Došlo také na opékání buřtů, plavbu parníkem Hynkem i pěší turistiku. Naši pralidé si zaslouží pochvalu za to, jak statečně a s humorem si vedli, ikdyž některým dělalo potíže si jen tak hrát… (foto viz fotogalerie)

Za praučitele Šárka Doležalová

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>