Kolegové z Afriky

V květnu navštívili Českou republiku a naši ZŠ Markvartice vybraní učitelé z Ostrova naděje Rusinga Island v Keni.

http://www.centrumnarovinu.cz/content/ostrov-nadeje-komunitni-centrum-na-rusinga-island-v-keni

Ostrov naděje je se nachází na Viktorinině jezeře.  ČR a partnerské školy pomáhají vytvořit na tomto ostrově modelové vzdělanostní centrum pro subsaharskou Afriku a pozvednout úroveň vzdělanosti v tomto regionu. Kolegové z Afriky se nejprve setkali s českými rodiči, kteří se účastní tzv. adopce na dálku a následně navštívili mezinárodní školu Parklane v Praze (http://www.parklane-is.cz/cz/).

Naši učitelé ze ZŠ Markvartice byli požádáni, aby pomohli zkoordinovat návštěvu na předních školách v České republice tak, aby kolegové z Keni získali přehled o efektivní metodice výuky. Zajímali je velice prožitkové metody, různé způsoby motivace žáků, přístupy bez známek a hodnocení zvenku, všechny metody jak místo soutěžení vést ke spolupráci a solidaritě, nenásilná komunikace…

Také je zajímaly týmové aktivity a projektové vyučování napříč předměty v kooperativních skupinách.

Po příchodu do naší 1. třídy byli afričtí kolegové zařazeni přímo do výuky mezi děti. V ranním kruhu si vyzkoušeli několik aktivizačních her, děti jim zazpívaly třídní hymnu a přečetly deníčky. V matematice jim předvedly např. nestresující zkoušení  tzv. ,,Strom  poznání“ a herní procvičování látky (Superčlověče). Následovaly týmové aktivity (centra) – projektové vyučování ve stylu ,, Začít spolu – Step by Step“. Každá skupina  se soustřeďovala na určitou oblast výuky (skupina jazyka, skupina matematiky….). Skupiny pracovaly samostatně podle zadání a výsledek své práce prezentovaly v hodnotícím kruhu.  Všechny skupiny spojovalo téma projektu – Jaro.

Po obědě jsme  si s  africkými kolegy sedli u kávy. Velmi příjemně nás překvapilo, jak  mladí afričtí kolegové přesně ví, co chtějí, jaký mají rozhled v pedagogické problematice. Dvě hodiny se ptali a pečlivě si dělali poznámky. Trochu se divili, že u našich žáků musíme používat různé druhy motivace, abychom je aktivizovali a dotlačili k výkonu. Vždyť přeci děti v subsaharské Africe se chtějí učit samy, protože si uvědomují, že vzdělání jim může pomoci vymanit se z chudoby? Také dostali spoustu materiálů a pracovních listů, za které byli velmi vděční.

Postarali jsme se také o odpolední program pro učitele z Keni. Využili jsme nádherného počasí a vzali jsme je na malé občerstvení na Pastýřskou stěnu, kde je krásná vyhlídka na město. Protože je MS v hokeji, zašli jsme se podívat také na zimní stadion a trénink našich hokejistů. Zimní stadion je opravdu upoutal, protože ledovou plochu v subsaharské Africe nemají…

Máme velkou radost, že jsme pomohli kolegům učitelům z Keni. Naše spolupráce se bude jistě dále rozvíjet.

P5060026 P5060025 P5060023 P5060021 P5060022 P5060029 P5060034

 

Učitelé ze ZŠ Markvartice

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = 7

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>