IQ Landia

Exkurze do známého  science-centra s 3D planetáriem proběhla 21.10.2014. Naším cílem bylo zapojit žáky 6. -9. tříd do praktického ověřování fyzikálních zákonů, prozkoumání lidských smyslů a objevování záhad vesmíru. Všichni se také zúčastnili Science show, která upoutala žáky chemickými pokusy, ohněm a výbuchy.

Pro osmáky a deváťáky pak byla ještě připravena půlhodinová projekce o hvězdách a souhvězdích a krátký film o Ch. Darwinovi a jeho teorii přirozeného výběru. V celém rozsáhlém areálu si mohli žáci zvednout auto pomocí kladky, stavět přehrady a vodní mlýnky ve vodním světě, vyzkoušet sílu zemětřesení, sestavit hlavolamy, zjistit, jak fungují jednoduché domácí spotřebiče, vyzkoušet si  předpovědět počasí nebo se nechat točit na kolotoči pro kosmonauty. Každý si tam našel to své.

Je pravda, že pro některé děti byl zážitek i obyčejný průchod turniketem po připnutí náramkové vstupenky nebo samostatný pohyb v jednotlivých patrech.  Žáci pracovali na plnění úkolů v pracovních listech a správnost jejich řešení si prověří v hodinách přírodopisu (témata – smysly, geologie) a fyzika (témata – věda v domě, vodní svět, zvuková věž, živly). Všem žákům i pedagogům děkuji za krásně užitý den.

Mgr. Šárka Doležalová