DEVÍTKA V METROPOLI

Po lednové návštěvě Prahy jsme se opět vydali do Matičky Stověžaté. Chyběl nám kus Královské cesty a taky několik bodů, které mají vztah k novodobé historii. Jeli jsme samozřejmě vlakem, přestože jízdenky již podražily. Počasí bylo objednané, takže krásné. Vzali jsme to Novým městem a uviděli, kde se od roku 1499 vyrábí pívo. U Fleků. Pak jsme viděli Novoměstskou radnici, odkud v roce 1419 vyházel šílený dav konšely a tím začaly husitské války. Z Karláku jsme to vzali dolů Resslovkou. Na pietním místě u kostela sv. Cyrila a Metoděje jsme si připomněli, že před osmdesáti lety začalo kruté období Heydrichiády a byly vyhlazeny Lidice. Dále jsme šli k Tančícímu domu a od Miluniče kolem Jiráska (velikán na židli) k Mánesu a Národnímu divadlu. Na náměstíčku Václava Havla jsme se pokochali nejprve architekturou Zítkovou (Stará budova) a komplexem architekta Prágera (Nová scéna). Po mostě Legií jsme přešli na smíchovskou stranu, ale slezli na Kampu. Paní Meda Mládková zemřela před několika dny. U Sovových mlýnů jsme ocenili její práci a neopakovatelný přínos pro naši novodobou kulturu. Mimina Davida Černého to dokazují. U Werichovy vily jsme s vděčností poděkovali panu Dobrovskému, jak tak hezky udělal tu naši gramatiku, se všemi i-y, s-z, mě-mně a tak podobně. Přes Čertovku k Lennonově zdi. Bohužel, u podobizny tohoto bojovníka za mír jsme si zase povzdechli, že svět stále není podle jeho mírotvorných představ. Blbé lidstvo (lidé) se z historie zkrátka nechtějí poučit. Protože všude na profláknutých trasách jsou opět davy turistů, vzali jsme to bokem. Přes Tržiště kolem americké ambasády a německé ambasády  až na Jánský vršek. Viděli jsme nejmenší zahrádku na Malé Straně. Pak jsme šli kousek Ostruhovou (pardon, Nerudovou) ulicí a Úvozem ke Strahovu na Pohořelec. Ještě jsme si trošku zašli a pak z Nového světa až na Hradčana. U Pražského hradu nám policie vyluxovala kapsy a batohy. Nikoho nezatkla. Obdivovali jsme katedrálu sv. Víta (a Vojtěcha a Václava). Po Starých zámeckých schodech jsme sešli na Klárov. Odtud zase zpět na Kampu. Po Karlově mostě na Křížovnické náměstí (tady byla poslední přednáška). Karlovou ulicí přes Malý rynek jsme doputovali tam, kde jsme v lednu ukončili svou zimní pouť. Na Staroměstské náměstí. Jakub se dočkal. Viděl opět orloj. A zrovna bimbal (ten orloj, ne Jakub). Koňský trh (Václavák) nám pak poskytl občerstvení (mekáč a káefcéčko). Nikomu se nic nestalo a dojeli jsme v pořádku. Jen maskot Dino sice přežil sám a opuštěný celý den na Hlavním nádraží. Cestu zpět ale ne. Byl vyhozen rozjařenými chlapci z okna jedoucího vlaku a tak teď smutně leží někde na pešunku u Kralup. To byla jediná skvrnka na jinak bezvadném exkurzu.

A fotky ze zdařilé akce máme zde: http://zsamsmarkvartice.cz/devataci-v-praze/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


× tři = 27